Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Politická korektnost v UK : teorie a praxe I.

25. 06. 2008 10:18:03
Angličané jsou lidé vesměs chytří. Po zkušenostech a zralé úvaze zjistili, že nemá smysl lidi spojovat, protože si kvůli kulturním a ideovým rozdílům stejně budou dělat, co se naučili a tak nechali ateisty a anglikány žít pospolu, katolíky dali k židům, Turky raději dál od Pákistánců, daleko od obou pak Indy a Číňany pro jistotu úplně separé. Nazvali to komunitami. Proč ? Vyhnuli se výrazu apartheid.

Toto slovo přeci nezní nyní dobře a před nedávnem udělalo jedné vyspělé daleké zemi velké problémy. Jak ví správný Brit, je úplně zbytečné bojovat proti módnímu trendu nebo proti nátlakovým skupinám mladých kverulantů brojících za spousty novot a za rovnost střevlíka s chrousty. Mají elán, mládí a nezřídka i finanční prostředky. Moudřejší ustoupí. Stačí přeci tento nátlak a vyvolaný trend začít posunovat také a nechat odchýlit rozjeté kyvadlo hodně do strany, aby se stala z většinového proudu odstrašující extremistická neracionální menšina a dalo se dát všechno zase do pořádku, tentokrát ale pod novým názvem. V době, kdy byla v Británii potřeba pracovní síly nebylo díky uzavřené bolševicé protsitraně moc z čeho vybírat, takže sem přišlo mnoho lidí z ex kolonií s velice specifickými kulturními zvyklostmi.

Většina turistů podle viditelné kombinace obyvatelstva na ulicích Londýna si myslí, jak se to zde "meltuje" jako v New Yorku, ale to je jen první, hodně povrchní dojem. Dobré ale je, že se už mladí novináři, mladí studenti a turisté postarají o rozšíření takového dojmu a turistický průmysl může jet naplno ku prospěchu všech komunit. Ve skutečnosti spousta zdejších událostí a pravidel má dvě podoby, jednou zjevnou navenek a jednu faktickou.

Klasičtí angláni mají jednu kouzelnou vlastnost, jak jsme byl zde poučen kolegy z katedry filologie a filosofe, převzatou patrně z anglické teologické školy od Anselma a upravenou pozdějším vulgárním pozitivismem a pragmatismem, dobře vystiženou tímto klasickým citátem:

Even a fool, when he holdeth his peace, is counted wise: and he that shutteth his lips is esteemed a man of understanding.

I pošetilec, když mlčí, může být pokládán za moudrého, nechá-li rty zavřené, za rozumného.

V následujících případech se Vám budu snažit ukázat, že některé moderní věci nejsou takové, jakými se na první pohled zdají a i proto by je tradiční Angličan neměnil, ale o důvodech mluvit nemusí. Nejsem si ovšem jist, zda mohu jednoduše a srozumitelně vysvětlit anglickou realitu a mentalitu, a pokud to nebude pochopitelné, tak se předem omlouvám ale prosím o jedno : ještě před tím než mě s tím pošlete někam, zkuste se nad tím trochu zamyslet v klidu sami.

V Anglii byly zakázány dotazy na věk, sex, zdraví, víru, pohlaví atp při pohovoru.

Český pohled dementní ukázka politické korektnosti.
Důvod (teorie)

cizinec si nemá na co stěžovat, neb ho nikdo nediskriminuje podle věku, rasu ani národnosti, toto přeci neznáme, neptáme se, je na to zákon.

Obsah (praxe)
chytrý rasu pozná hned, přízvuk také, položí otázky tak, že se dozví oklikou i zbytek, hlupák (povětšinou sám příslušník nějaké komunity, jehož mentalita je zmasakrována viděním odlišností druhých) se buď nedozví nic anebo zaplatí zbytečné odškodné za nevhodné otázky, vznikají tedy hlupákům vícenáklady oproti chytrým.V Anglii se podporují rodné jazyky menšin, jejich kultura, spolky atp.

Český pohled dementní ukázka politické korektnosti, utrácení peněz za pakulturu, nařízeno mukltykulty směrnicí z Bruselu
Důvod (teorie)

podpora menšin, komunit a odlišností, imigranti do Anglii přinesli kromě mnoha špatných věcí i spoustu dobrých

Obsah (praxe)

a) ti, co se chtějí asimilovat, se asimilují

b) ti, co to nedokážou (jazyk, vzdělání, kulturní zvyklosti, náboženský extremismus) , necháme v jejich prostředí, aspoň nám nebudou kazit naši vyspělou (bez ironie) kulturu, týká se hlavně některých hinduistů a muslimů, je to lepší než jim platit za právníky a vězení, největší trest jejich existence padne na jejich vlastní komunitu a ta se s nimu bude muset nějak vyrovnat, zpravidla členové bojují v komunitě mezi sebou (standardní hádky, kdo je pravověrnější), případně s jiným podobně postiženými komunitami.

c) občas k nějaké hodnotné kulturní nebo ideové "fůzi" opravdu dojde (budhismus, Číňani, židé)

V Anglii se oficiálně nebrání vlastní kultura, jazyk ani tradiční hodnoty.

Český pohled dojde k poškození vlastní kultury od cizinců, odčeštění
Důvod (teorie)

multikulturní krajina s mnoha komunitami. Hodnoty obsaženy v mnoha předpisech, např. něco jako Listina ZPS v ČR

Obsah (praxe)

Anglický "národ" vznikl mixem mnoha vlivů, od Římanů, přes Anglosasy, Vikingy, lidé z kolonií (mnoho z nich se spíš považuje za Brity než za Angličany) a každý z nich si v praxi stejně žil podle sebe a vykládal společné hodnoty podle svého, jsme tak trochu hříčkou náhody.

Nechme je tedy svému osudu a netlačme na pilu. Ještě nikdo se nenaučil arabsky nebo nestal muslimem kvůli Íránskému nebo Iráckému vyhrožování světu, ani nestal Rusem a komunistou, protože chtěl soudruh porazit celý svět. Mezitím se ale spousta Iráčanů, Pakistánců, Rusů, Turků a Iránců stala Brity a hodně z nich se fakticky ateizovalo (u Rusů zase naopak pokřtilo).

Jistě, jsou přesto odlišní od anglického "průměru", nezařadí se jejich prvních několik generací i díky současné podpoře komunit mezi britské elity, ale vězte že do původních zemí se pro jejich zaostalost a odcizení už nikdy nevrátí a vyspělost kultury a národa se pozná také podle toho, zda se s hodnotami cizinců (barbarů) dovede nějak smysluplně vypořádat a využít ve svůj prospěch.

Co jsem tím chtěl říci ? Netvrdím, že se multykulty politikou dá v Čechách něco vylepšit na českém národě - nejsem sociolog, bolševik ani angažovaný pitomec typu Špidla a Džamila, abych věděl, co bude skutečným vylepšením v horizontu příštích 50let. Vím ale, že se na ní díky bezhlavé aktivitě EU dá celkem slušně vydělat a přesto nic v Čechách nezkazit. Kdyby nebyl Čech Švejkem a Vietnamec zelinářem za pár šupů, mohly by se obě etnika za cizí peníze pěkně zábavně multykultýrovat , např. výstavbou mutlykulty tržnice a možným vrcholem vzájemné spolupráce by pak byl společný EU Česko-vietnamský program pro kulturní podporu Romů. Vietnamec by je ošatil, obul a nasytil, Čech by je vzdělal (např. české oborové speciality : právo rozuměj bezpráví, ekonomie rozuměj šmelina a čeština rozuměj nácvik závěrečné řeči obžalovaného), Rom by zatančil a zazpíval, Bruselsky úředník zaškrtnul chlíveček a hodil 10 šanonů značených "k archivaci" ze stolu a vše zaplatil a Česká republika by udělala zase další krok směrem do Evropy.

 

Autor: Marek Knapp | středa 25.6.2008 10:18 | karma článku: 24.21 | přečteno: 2158x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Václav Dlouhý

KOKOTSTARY@GMAIL.COM

Aplikace. Registrace. Zadejte heslo. Heslo musí obsahovat malé a velké písmena, číslice a znaky. Aplikace se aktualizuje. Vítejte. Kupte si nové pyžamo. Kupte si pozemek v Horní Dolní. Kupte si kočkodána. Zadejte heslo...

19.11.2017 v 0:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 40 | Diskuse

Karol Wild

Nevýhoda pana Drahoše

Prezidentský kandidát pan Jiří Drahoš byl podroben pečlivému zkoumání při návštěvě Olomouce. Časopis Respekt si všiml, že nerad zvedl prsty na vítězství, byl nedochvilný a není šoumen.

18.11.2017 v 21:30 | Karma článku: 17.16 | Přečteno: 1008 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Samomluvy Miroslava Macka“

Kniha českého stomatologa, bývalého politika, publicisty, překladatele a politického komentátora Miroslava Macka „Samomluvy Miroslava Macka“ je podivuhodná. Pobaví, rozesměje, inspiruje i obohatí, neboť je plná životní moudrosti.

18.11.2017 v 19:14 | Karma článku: 18.15 | Přečteno: 518 | Diskuse

Martin Houška

Slavíme 129 let od vzniku výmluvy na lenost

Za pár dní naše planeta oslaví významné výročí a to 129 let od počátků automobilové historie. Nestali jsme se však otroky našich plechových miláčků?

18.11.2017 v 18:55 | Karma článku: 5.17 | Přečteno: 160 | Diskuse

Oto Jurnečka

Já jsem větší demokrat než vy pane, aneb už se perou

Po volbách se jedna část politické scény prohlásila jedinou demokratickou silou. V dojemném souladu s médii rozjeli příběh, kterak strany se kterými nekamarádí, nejsou demokratické.

18.11.2017 v 18:29 | Karma článku: 34.71 | Přečteno: 698 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3846
miluji Londýn a Brazílii ... a taky Rádla. Kdo ho dnes ještě zná ..nejcitovanějšího českého vědce všech dob?


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.