Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Evoluční teorie a věřící

2. 01. 2009 13:30:27
Na různých vědeckých kongresech jsem se setkal s některými biology, kteří evoluční teorii nemohou pochopit a překážkou je jejich víra. Z pohledu agnostického Čecha jde celkem o zajímavý jev, kterým náboženstvím evoluční teorie překáží.

Nejvíce biologů v euro-americkém prostoru tvoří ateisté a agnostici. Ti, nemají z Darwinem celkem žádný problém, naopak někdy se snaží z něj udělat trochu své náboženství a tahají ho tam, kam nepatří. Naštěstí už si toho je většina vědců vědoma a snaží se Dawkinsovým evolučním "evangeliím" sobeckého genu vyhnout.

Nejmenší problém v evolucí mají katolíci a neortodoxní židé. Ti považují knihu Genesis za víceméně symboliku stvoření, duši považují za stvořenou (to do biologie nepatří) a tělo je produktem evoluce. Katolíkům to navíc prý potvrdil i papež v roce 1950 a židům několik synod. v 80.letech minulého století. Dodnes jsem nepochopil, že to nevadí ani moc hinduistům-vědcům. Sami říkají, že je to v pořádku, tak jim nezbývá při pohledu na jejich život v "přemnožení" než věřit.

Větší problém mají budhisté a taoisté, kterým nevadí ani tak evoluce samotná, ale existence přirozeného výběru a boje o přežití. Pro ně je Darwinova teorie jen projekcí tehdější viktoriánské Anglie a kapitalismu, zatímco příroda je věc daleko komplexnější. Daleko raději by viděli zavržený lamarckismus (učí se prakticky i u nás v základních školách : ruka se prací zdokonalovala po generace až se stala zručnější atp.), předchůdce Darwina. Specifickou skupinu tvoří protestanté, resp. některé denominace, které pocházejí z USA a kteří popírají evoluci zcela a přiklánějí se ke kreacionismu v různých podobách. Nutno dodat, že i mezi nimi je spousta vědců, která ač v dané církvi, činná, sama s evolucí nemá problém. Do této skupiny spadá i část ortodoxních židů, které přes odpor některých rabínů, je v oboru činná a to poměrně úspěšně.

Největší nenávistí k evoluci mají muslimové. Snad skoro každý arabský "vědec" žijící v muslimském světě je vám schopen říkat, že člověk vznikl z Adama a Evy nějakým zvláštním způsobem a veškeré pochybnosti odhodí na nezpochybnitelný Korán, který je prý přímým posestvím od Alláhova tůrnu skrze archanděla Gabriela zaslaný Muhamadovi. Co je proti tomu nějaký paleontologický nález kdesi mezi primátem a člověkem v Oduvajské rokli? Darwina pak označí za špinavého žida, kterým se není třeba zabývat.

Někdy je až k pousmání, kolik usilí jsou schopni islámští "vědci" vydat na kádrování spolehlivosti členů tradovacích řetězců výroků o skutcích Prorokových. Turecká vláda na základě soudního rozhodnutí například cenzuruje stránky oxfordského profesoru biologie Dawinkse, protože evoluce je "neturecká" (roz. protislámská), což je v Turecku trestným činnem. K pousmání by to bylo, kdyby muslimští vědci, co evoluci pochopili a chtějí dál dělat v oboru, nebyli nuceni emigrovat z Pakistánu, Suadské Arábie, Iránu, Turecka, Egypta např. do UK, protože jim hrozí smrt ze strany spoluobčanů, kterí to považují za herezi.

Autor: Marek Knapp | pátek 2.1.2009 13:30 | karma článku: 18.03 | přečteno: 1655x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Jídlo a jazykověda

Nežijeme abychom jedli, ale jíme, abychom žili, říká známé přísloví. V češtině najdete mnoho obratů rčení a přirovnání, která se jídla a poživatin nějak týkají, i když nejde právě o proces stravování.

18.11.2017 v 20:36 | Karma článku: 14.03 | Přečteno: 610 | Diskuse

Jana Slaninová

Zeman, Babiš, Bartoš a ti další, jsou osvícení!

A fakt nekecám. Už tolik času to mám možnost pozorovat. A to aniž bych o to zrovinka nějak stála. Mám i důkazy!

18.11.2017 v 17:40 | Karma článku: 12.92 | Přečteno: 531 | Diskuse

Lubomír Vít

Je křesťanství jenom pohádka?

To do nás vtloukali komunisté. Ve škole nás učili, že náboženství vzniklo aby ovládalo masy. Dokonce byla písnička, poručíme větru dešti,kdy má pršet a kdy vát.

18.11.2017 v 16:31 | Karma článku: 17.46 | Přečteno: 368 |

Mirka Švarcová

Mí prarodiče jsou pašáci!

Procházím se po domě, je ve mně malá dušička, je mi úzko. V tom domě jsem strávila celé svoje dětství. Krásné dětství. S babi a dědou v líbánkách i hádkách, ale vždy s nimi byla ve finále velká legrace.

18.11.2017 v 15:37 | Karma článku: 24.63 | Přečteno: 549 | Diskuse

Pavel Vrba

Horor, co povstal z mlžného oparu.

K tomu, když si ještě pomyslím, že k tomu došlo vlastně díky mé vlastní iniciativě. Ach jo. Na druhou stranu, zase kdyby k tomu nedošlo, neuvědomil bych si, jaké existuje propojení mezi jízdou autem v mlze, úklidem a nákupem.

18.11.2017 v 14:15 | Karma článku: 10.67 | Přečteno: 233 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3846
miluji Londýn a Brazílii ... a taky Rádla. Kdo ho dnes ještě zná ..nejcitovanějšího českého vědce všech dob?


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.